این دتکتورها دارای یک مقاومت حرارتی می باشند که در اثر حرارت حاصل از حریق مقاومت آن کم شده و باعث افزایش جریان می شود و به مرکز کنترل اعلام حریق می نماید. نصب آنها به صورت سقفی و طبق استاندارد Bs5839 می باشد و در دو نوع ارائه شده اند:
1- نوع حرارتی ثابت (FIX) :
در محل هایی که تغییرات دما ناگهانی اتفاق می افتد ( مانند آشپزخانه) از این نوع دتکتورها استفاده می شود. این دتکتورها در دمای ثابتی تنظیم شده اند از اینرو به آنها دتکتور حرارتی فیکس می گویند.
2- نوع حرارتی افزایشی (ROR) ( Rate Of Rise)
در محل هایی که افزایش دما به صورت تدریجی اتفاق می افتد ( مانند موتورخانه) از این دتکتورها استفاده میشود این دتکتورها دارای ولومی برای تنظیم دما می باشند.
نکته: دتکتورها الکترونیکی جدیدی ساخته شده اند که هم به صورت دتکتور فیکس و هم دتکتور افزایشی قابل استفاده هستند و به آنها دتکتورهای ترکیبی (Combined) گفته می شود و قدرت کشف بالاتری نسبت به نوع حرارتی ثابت دارا می باشند.
ج- دتکتور مولتی (MULTI):
این دتکتورها شامل دو طبقه هستند که یکی به عنوان دتکتور حرارتی و دیگری به عنوان دتکتور دودی عمل می کند و در محل هایی که هم امکان وجود دود و هم حرارت هست به کار می روند. ( مانند اتاق های بایگانی و کتابخانه ها)
د- دتکتور شعله ای ( Ultra Violet Flame Detector یا Infrar Flame)
این دتکتورها با استفاده از سنسور گیرنده اشعه ماورا بنفش شعله آتش یا اشعه مادون قرمز آتش را تشخیص داده و اعلام حریق می نمایند. زمان پاسخ آن ها حدود چند ثانیه می باشد و آتش را بسیار سریع تشخیص می دهند. در دو نوع قابل نصب برای فضای داخلی (Indoor) و فضای (Outdoor) موجود می باشد و ولتاژ کار آنها 12 الی 30 ولت DC است زاویه دید آنها نیز 120 درجه می باشد.
ه – دتکتور گازی(Gas Detector)
برای تشخیص نشتی گاز و اعلام خطر قبل از به وجود آمدن حریق خصوصاً در محل هایی که از گازهای سوختنی (قابل اشتعال) (CNG,LPG) استفاده می شود این دتکتورها مورد استفاده قرار می گیرد. مبنای تشخیص برخی از آنها بوی گاز می باشد و به صورت دیواری یا سقفی نصب می شوند. مورد استفاده آن ها در آپارتمان ها، هتل ها و مراکز صنعتی می باشد. برخی از این دتکتورها قادرند به صورت کشف نشتی گاز به یک شیر فرمان دهند و مسیر گاز را ببندید.
نکته: در دتکتورهای پیشرفته تر تغییرات چگالی گاز توسط مبدل تبدیل به یک جریان 4 تا 20 میلی آمپر شده و با یک کابل سه سیمه برای اندازه گیری و کنترل به پانل کنترل مرکزی ارسال می شود. همچنین سیستمهایی با دتکتور و تابلو مرکزی مخصوص وجود دارند که میزان گاز مونواکسیدکربن (CO) را در محیط تشخیص داده و در صورت کم بودن غلظت آن یک سیستم تهویه را راه اندازی می کنند و در صورت زیاد بودن غلظت آن در هوای محیط اعلام خطر می نمایند مورد استفاده این دتکتور در پارکینگ های عمومی و در تونلهای زیرزمینی و محل هایی می باشد که از سوخت های منواکسید کربن زا مانند زغال یا نفت استفاده می کنند.
2-1-1پایه دتکتورها:
برای نصب یک دتکتور ابتدا پایه آن متناسب با نوع دتکتور نصب شود و سیم کشی روی آن انجام پذیرد سپس دتکتور روی پایه جا زده شود. بر روی پایه دتکتور پیچ های اتصال برای تغذیه ورودی – و + و دو پیچ اتصال به دتکتور بعدی و یا مقاومت انتهای خط (EOLR) وجود دارد. همچنین ممکن است یک پیچ اتصال نیز برای منفی چراغ ریموت اندیکاتور وجود داشته باشد.
2-1-2تجهیزات اعلام کننده حریق
برای آگاه کردن ساکنین ساختمان از بروز حریق از وسایل سمعی و بصری خاص سیستم های اعلام حریق استفاده می شوند که به سه گروه تقسیم می گردند:
2-1-2-1آژیر (Sounder) یا زنگ (Bell)
آژیرها وسایل خبری صوتی هستند که هنگام بروز حریق به صدا در می آیند. ساختمان آن ها الکترونیکی بوده و معمولاً پلاریزه ( دارای + و – ) می باشند. تمام آژیرهایی که در یک ساختمان به کار می روند باید دارای صدای یکنواخت و یکسان باشند و از همه ساختمان صدای آژیر شنیده می شود. نصب آنها به صورت سقفی یا دیواری می باشد. حداقل صدای آژیر باید 65 دسی بل یا 50 دسی بل بیشتر از صداهای محیط باشد. مقدار قدرت صدا برای استراحتگاه ها 75 دسی بل می باشد. معمولاً صدای آژیرهای ساخته شده در فاصله یک متری حدود 100 دسی بل است به همراه بعضی از آژیرها یک چراغ فلاشر تعبیه می شود تا در صورت پر سر و صدا شدن محیط و شنیده نشدن صدای آژیر چراغ فلاشر افراد را متوجه بروز حریق بنماید.
تغذیه آژیرها معمولاً 24 ولت DC می باشد و هنگام آلارم جریان حدود 160 میلی آمپر می کشند ولی در حالت عادی جریان آنها چند میلی آمپر است. در محیط های پر سرو صدا ( محیط های کارگاهی و صنعتی) از آژیرهای موتوردار (Siren) استفاده میشود که فرکانس خروجی 1800 – 1000 هرتز دارند و صدای قوی تولید می کنند. رنگ آژیر معمولا قرمز می باشد.
2-1-2-2چراغ های نشانگر (Flasher):
این چراغ ها با نور ثابت یا چشمک زن (Flash) و همچنین به صورت ثابت شده اند معمولاً به رنگ قرمز هستند و در دو محل نصب می شوند:
الف- در پاگردهای راه پله یا در راهروها:

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب با شماره بندی انتهای صفحه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

اینجا کلیک کنید

در پاگردهای راه پله یا در راهروها چراغ های فلاشری نصب می گردند که موازی با آژیر بسته شده اند و همراه آژیر به کار می افتند و به آن ها Strobe Light می گویند. افراد ناشنوا در ساختمان با دیدن نور این چراغ ها می توانند متوجه بروز حریق بشوند یا در صورت از کار افتادن احتمالی آژیرها این چراغ ها بروز حریق را مشخص می کنند. بعضی از این چراغها ممکن است با آژیر یکجا باشند.
ب- در بالای سر درب واحدها یا اتاق ها:
ممکن است در بعضی مواقع خود زون دارای قسمت های متعددی باشد و هنگام بروز حریق نیاز به تشخیص دقیق تر محل حریق داشته باشیم. مثلاً در آپارتمان هایی که هر طبقه یک زون می باشد و خود طبقه چند واحد است و یا در هتل ها که اتاق های متعددی در هر طبقه وجود دارد برای تشخیص دقیق محل حریق از چراغ Remote Andicator استفاده می گردد. این چراغ بالای درب هر واحد نصب می شود و تغذیه مثبت آن از مثبت منبع تغذیه و منفی آن از پایه مخصوص چراغ ریموت در دتکتورهای آن واحد می باشد. این پایه روی دتکتور با حرف R مشخص می شود. در صورت عمل کردن دتکتور این چراغ نیز روشن می شود.
2-1-2-3 شستی های اعلام حریق (MCP1) :
این شستی ها برای اعلام حریق ساخته شده اند و در دو نوع فشاری معمولی و شیشه ای می باشند. در هر نوع در حالت عادی کنتاکت شستی باز است (N.O) و در حالت اعلام حریق یک مقاومت سری با شستی که مقدار آن معمولاً 470 اهم است در مسیر به طور موازی با مقاومت انتهای خط قرار می گیرد و مقدار مقاومت معادل به حدود 380 اهم می رسد و جریان افزایش می یابد و این از نظر سیستم اعلام حریق، در دو نوع شیشه ای شستی تحت فشار قرار دارد و با شکسته شدن شیشه آزاد شده و کنتاکت آن بسته می شود. در انواع معمولی باید شستی را فشار داد تا کنتاکت آن بسته شود. شستی معمولاً دارای سوئیچی برای ری ست (Reset) کردن می باشند تا بعد از استفاده از شستی بتوان دوباره آنرا به حالت عادی برگرداند. محل نصب شستی ها باید در مسیرهای خروجی ساختمان و در دسترس و در معرض دید باشد تا احیاناً اشخاص برای به صدا در آوردن سیستم اعلام خطر به محل وقوع حریق نزدیک نشوند و به روی شستی ها کلمه Fire نوشته می شود و به رنگ قرمز می باشند.
2-1-2-4 کابل کشی سیستم اعلام حریق
نصب و استقرارتجهیزات سیستم اعلام حریق طبق استاندارد BS 5839 و کابل کشی طبق استاندارد BS6207 انجام می گیرد. به طور کلی می توان سیم های مدار اعلام حریق را به دو گروه تقسیم کرد و با توجه به خصوصیات هر گروه کابل مناسب با آن را به کار برد:
گروه 1: کابلهایی که بعد از آشکار شدن حریق استفاده نمی شود مانند کابلهای دتکتورها و شستی ها
گروه 2: کابلهایی که بعد از کشف شدن حریق استفاده می شوند مانند کابلهای منع تغذیه و آژیرها و چراغها
در حالت کلی می توان برای هر دو گروه کابل 5/1 میلی متر مربع با روپوش و عایق پروتودور به کار برد ولی در مکان های که امکان ضربه یا ساییدگی یا جویده شدن توسط حیوانات وجود دارد باید کابل ها را حفاظت مکانیکی کرد می توان در مورد سیم های آژیرها و چراغ ها برای حفاظت آنها را داخل دیوار حداقل زیر 12 میلی متر گچ به صورت توکار گذاشت. کابلهای سیستم اعلام حریق باید جدا از سایر کابل ها سیم کشی شوند. تست کابل ها توسط اهم متر انجام می شود. و در صورت استفاده از مگا اهم سنج باید تمام تجهیزات اعم از دتکتور – آژیر – پانل کنترل و … را از مدار باز کرد تا ولتاژ تست بالا به آنها آسیب نرساند هنگام کابل کشی نباید از مسیرها زون ها انشعاب گرفت. همچنین نباید از آژیرها هم انشعاب گرفت. کابل کشی سیستم های عادی به صورت رادیال یا خطی و کابل کشی سیستم های هوشمند به صورت حلقوی انجام می گیرد. در انتهای مسیر زون ها همیشه یک مقاومت موازی با خط که مقدار آن معمولاً 7/4 یا 8/6 کیلو اهم است متصل می کنند یا از واحد انتهای خط AEQL استفاده می نماید.
مشخصات کابل سیگنال
کابل سیگنال جهت اتصال به تمامی عناصر مدار به غیر از کابل تغذیه شامل میباشد. بدین منظور از کابلهای سه رشتهای با سطح مقطع 1.5 یا 2.5 میلیمتر مربع استفاده میشود. در صورتیکه طول مسیر کابل در هر زون کمتر از 1000 متر باشد از کابل با مقطع 2.5 میلیمتر مربع استفاده میشود.
نوع کابل سیگنال با توجه به محل عبور کابل تعیین میگردد. در صورتیکه کابل از مناطق با نویز زیاد عبور نماید. مانند کابل برق فشار قوی یا کابلهای مخابرات در اینصورت از کابل شیلد دار(نوع متداول cY (1) Ys) استفاده میگردد و در غیر این صورت از کابل معمولی. درجهی نویز این کابل 1 میباشد. کابل سیگنال روکار یا داخل لوله میبایست قدرت تحمل 30 دقیقه حریق را داشته باشد.
2-1-2-5پانل کنترل (FACP2)
اصلی ترین و مهم ترین قسمت سیستم اعلام حریق پانل کنترل می باشد که وظیفه ارتباط بین شستی ها و دتکتورها و وسایل علام حریق مانند آژیر ها و چراغ ها را به عهده دارد. این پانل ها به دو نوع آنالوگ و میکروپروسسوری تقسیم می شوند. پانل های کنترل باید قادر به تشخیص و اعلام خطای اتصال کوتاه یا قطعی مدار باشند و همچنین در مواقع قطعی برق به طور اتوماتیک برق اظطراری را توسط باطری ها به مدار اعمل می کنند. پانل ها معمولاً دارای امکاناتی نیز برای تست قسمت های مختلف مدار دارا می باشند. از نظر ظرفیت پانل ها را به زون تقسیم بندی می کنند که معمولا به صورت 2-4-8-16-24-32 زون ارائه می شوند. در بعضی از پانل ها می توان با اضافه کردن کارت های الکترونیکی (Extention card) تعداد زون ها را افزایش داد. پانل مرکزی باید در محلی نصب گردد که به راحتی قابل مشاهده باشد. معمولاً در ورودیها و محلهایی که ماموران آتش نشانی داخل می شوند نصب می گردد. خود مرکز کنترل باید توسط یک دتکتور دودی حفاظت گردد. ارتفاع نصب آن حدود 8/1 الی 2 متر است و باید محل نصب آنرا از نظر دستکاری افراد غیر مجاز و یا احتمال خرابکاری مورد توجه قرار داد. تعداد دتکتورهای قابل اتصال به هر زون توسط کارخانه سازنده تعیین می شود.
در سیستم اعلام حریق نحوه ارتباط دتکتورها با پانل مرکزی به این صورت که در مواقع بروز حریق، تحریک دتکتور یا فشار دادن شستی اعلام حریق باعث ایجاد یک اتصال کوتاه نسبی در مدار می شود و جریان مدار افزایش می یابد ( نه به حدی که به عنوان اتصال کوتاه کامل شناخته شود و باعث اعلام خطا شود) در نتیجه مرکز کنترل اعلام حریق مینماید. مرکز کنترل از طریق مدار الکترونیکی بعد از تشخیص حریق رله های مربوط را وصل کرده و آژیرها و چراغ های اعلام خطر را به کار می اندازد.
قسمت های اصلی پانل کنترل به شرح زیر می باشد:
1-منبع تغذیه
منبع تغذیه یا به صورت ترانس کاهنده به همراه مدار یکسو سازی داخل پانل قرار می گیرد یا به صورت واحد مجزا از بیرون پانل به پانل کنترل متصل می شود. ولتاژ خروجی منبع تغذیه معمولاً 24 ولت DC قدرت جریان دهی آن حدود 2 آمپر است. قدرت جریان دهی منابع تغذیه جداگانه حدود 3 تا 6 آمپر است و در دستگاههای بزرگ با تعداد Zone بالا استفاده می گردد. در مواقع قطع برق منبع تغذیه اظطراری که معمولاً عبارت از 2 عدد باطری خشک ( بدون نیاز به سرویس و نگهداری) 12 ولت می باشد که به طور سری بسته می شوند تا 24 ولت DC را تأمین کنند. در حالت عادی که برق 220 ولت وصل است سیستم باطری ها را شارژ کرده و برای مواقع قطعی برق آماده نگه می دارد و هنگام بروز قطعی برق به طور اتوماتیک وارد مدار می شوند. برای تابلوهای 2 زون باطری های 2 آمپر ساعت و برای تابلوهای 4 الی 12 زون 7 آمپر ساعت و برای تابلوهای 12 الی 24 زون باطری های 12 آمپر ساعت مناسب می باشد. معمولاً باطریها در داخل تابلو کنترل قرار می گیرند. بعد از نصب سیستم باید باطریها را قبل از اتصال پانل شارژ کرد و سیستم را با باطریهای شارژ شده روشن نمود.
2-برد الکترونیکی
بر روی این برد فیوزهای لازم و رله مربوط به مگنت های نگهدارنده (Door holder) و جامپرهایی برای تنظیم و قطعات الکترونیکی دیگر وجود دارد. همچنین نشانگرهای اتصال کوتاه و قطعی مدار و کانتور توسعه (Aux) کانکتور اتصال کارت زون روی این برد وصل است.
3-ترمینالهای اتصال شامل :
الف: خروجی ولتاژ DCکمکی
ب: خروجی کنتاکت های مربوط به رله مگنت نگهدارنده
ج: خروجی برای آژیرها و چراغ ها ( معمولاً بیش از یک خروجی می باشد)
د: خروجی برای زون ها ( دو ترمینال + و – برای هر زون)
ه: محل اتصال پانل تکرار کننده
4- LED های نشانگر:
این LED ها معمولاً روی درب کنترل نصب می شوند:
الف: LED نشانگر وجود برق شهر
ب: LED نشانگر وجود اشکال در منبع تغذیه
ج: LED مربوط به وجود خطا در زون (FAULT) ( به تعداد زونها)
د: LED نشانگر آژیر (Sounder) که موقع به صدا در آمدن آژیر روشن می شود.
در مدل های مختلف ممکن است LED های نشانگر دیگری نیز وجود داشته باشند ولی موارد ذکر شده در بالا عموماً در تمام پانل ها وجود دارند.
5- بیزر اشکال داخلی تابلو (Buzzer) در مواقع بروز اشکال در مدار داخلی تابلو مانند عدم اتصال باطریها به صدا در می آید.
6- سوئیچ قفل کردن تابلو: برای جلوگیری از خراب کاری و دسترسی افراد غیر مجاز به تابلو و تنظیمات آن به کار می رود و روی درب تابلو نصب شده است.
7- شستی های کنترل: برای تنظیم تابلو به کار می روند.
2-1-3تجهیزات تکمیلی سیستمهای اعلام حریق
2-1-3-1تکرار گر (Repeater)
در مواقعی که تکرار علائم اعلام حریق در مکان هایی غیر از محل تابلو اصلی مورد نیاز باشد از تکرار گر ها استفاده می شود. تکرارگرها دارای LED های نشانگر مشابه تابلو اصلی می باشند و به ترمینال های تابلو کنترل مرکزی وصل می شوند. ممکن است بعضی از تابلوها امکانات اتصال تکرارگر را نداشته باشند. طرز اتصال آن در دیاگرام سیم کشی تابلو اصلی مشخص می شود.
2-1-3-2جدا کننده خط ( Line Lsolator)
با استفاده از جدا کنندهای خط می توان در صورت بروز عیب در مدار قسمت معیوب را از قسمت سالم مدار جدا کرده و بعد از رفع عیب دوباره اتصال کامل مدار را برقرار نمود.
2-1-3-3مگنت نگهدارنده (Door Holder)
برروی درهای معینی جهت جلوگیری از گسترش آتش در حین آتش سوزی نصب می شود در صورت بروز حریق از بازماندن در جلوگیری می کنند. طبق استاندارد تغذیه آن باید از منبع 24 ولت جداگانه انجام گیرد نه از برق 24 ولت تابلو چون مصرف آنها بالاست.
2-1-3-4سیستم های صوتی اعلام خطر:
این سیستم ها در دو نوع عادی و هوشمند ساخته شده اند و قادرند به طور اتوماتیک یا دستی در مواقع بروز حریق پیام اعلام خطر را از بلند گوهای مربوطه پخش نمایند.
2-1-3-5 سیستم های تلفن اظطراری:
این سیستم ها دارای یک پانل تلفن اصلی و گوشی هایی می باشند که در محل های مورد نظر نصب می شوند. هنگام خطر می توان با استفاده از گوشی ها به مرکز تلفن خبر داد یا مرکز تلفن می تواند به هر یک از گوشی ها زنگ بزند. ارتباط بین گوشی ها نیز می تواند از طریق پانل اصلی تلفن برقرار باشد.
2-1-3-6 مدولهای رابط (Interface Module)
در سیستم های هوشمند استفاده می شوند و برای ارتباط و شناسایی اجزای قابل آدرس دهی سیستم به کار می رود.
2-1-3-7 واحد انتهای خطAEOL3:
در انتهای خط سیستم های اعلام حریق نصب می گردد و با کمک آن می توان دتکتورهای عادی ( غیر قابل آدرس دهی) را به سیستم های اعلام حریق هوشمند وصل کرد.
2-1-3-8 برنامه ریز دستی ( Handle Programmer)
برای برنامه ریزی سیستم های اعلام حریق در صورت نیاز استفاده می شوند.
ابزارهای دیگری نیز مانند تست کننده مسیر (Loop Tester) و برد رله های کمکی و اسپلیتر زنگ و … وجود دارد که در سیستم های اعلام حریق در صورت نیاز استفاده می شوند.
2-2 دستگاههای مدل ACT 2 الی 24 زون
2-2-1 قسمت اصلی پانل اصلی
الف: قسمت هایی است که روی درب تابلو قرار دارند:
1) شستی (Reset/Resound/ Test Zone Lamp): برای دوباره راه اندازی کردن تابلو اصلی می باشد.
2) شستی (Silence Alarmes Sounders): برای ساکت کردن صدای بوق تابلو و آژیر می باشد.
3) شستی (Silence Fault Sounder) : برای ساکت کردن بیزر داخلی تابلو می باشد.
4) شستی (Evacuare): برای به صدا در آوردن آژیر به صورت دستی می باشد.
لامپ Sonder Fault: زمانیکه لامپ روشن می شود به معنی این است که ایراد و اشکال در مدار آژیر سیستم ایجاد شده است.
لامپ Battery / Power Supply Fault : زمان که این چراغ روشن می شود به معنا این است که برق ورودی سیستم (24 DC or 220 AC) دچار اشکال شده است.
لامپ Maines On: به معنای این است که تابلو روشن است و اگر فقط این لامپ روشن باشد یعنی تابلو در حالت نرمال می باشد.
لامپ Fire برای هر زون: در مواقع اعلام حریق لامپ زون مربوطه روشن می شود.
لامپ Fault: هرگاه خطایی اعم از اتصال کوتاه یا قطعی در زون اتفاق بیفتند روشن می شود.
5)سویچ : برای قفل کردن شستی های منترل به کار می رود.
توجه: در حالیکه تابلو نرمال است فقط باید لامپ Maine On روشن باشد.
ب: قسمتهایی که داخل تابلو قرار دارند:
1- فیوزها
2- کانکتورها
3- ترمینال ها
4- منبع تغذیه (باری و تراس)
5- جامپر
6- LED های نشانگر اتصال کوتاه و قطعی در زون
7- پیچ اتصال زمین
8- قطعات الکترونیکی
9- رله مگنت نگهدارنده
10-تمامی قسمت های فوق غیر از نگهدارنده روی برد الکترونیکی نصب شده اند.
2-3 آشکارسازها
آتش هنگامی وقوع می یابد که یک ماده به درجه حرارت بحرانی خو د برسد و ایجاد یک واکنش شیمیایی با اکسیژن نماید .حاصل این واکنش، تولید دما، شعله، نور، دود، بخار آب، منواکسید کربن، دی اکسید کربن یا سایر موارد است . مراحل تولید آتش به شرح ذیل است:
• مرحله ابتدایی: تشکیل دود غیر قابل رؤیت
• مرحله سوختن و دود کردن: تشکیل دود قابل رویت اما بدون وجود شعله
• مرحله سوختن و شعله ور شدن: ایجاد تشعشع نور و حرارت
• مرحله گرم کردن: انتشار انرژی حرارتی به اطراف
در حقیقت هدف از آشکارسازهای اتوماتیک، شناسایی آتش با حس کردن یک یا ترکیبی از مراحل فوق و تبدیل آن به سیگنالهای الکتریکی و ایجاد آلارم است.
آشکارسازها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که انواع عمده آن آشکارسازهای حرارتی، دودی ، ماوراء بنفش، مادون قرمز و آشکارساز شعاع نور می باشد.در جدول شماره 1 مقایسه انواع آشکارسازها و خواص و ویژگیهای هر یک ذکر شده است . از آنجا که در پستهای فشارقوی عمدتاً از سه نوع آشکارساز دودی، شعله ای و حرارتی استفاده می شود عمده بحث روی این آشکارسازها خواهد بود.
آشکارسازهای دودی خود به دو دسته عمده تقسیم می شوند: آشکارساز دودی نوع یونیزاسیون و آشکارساز دودی نوع فتوالکتریک.آشکارسازهای دودی یونیزاسیون در مرحله اولیه تولید آتش (دود غیر قابل رؤیت ) عمل می کنند در حالیکه آشکارسازهای دودی فتوالکتریک در مرحله دوم تولید آتش (دود قابل رؤیت) عمل خواهند کرد.
آشکارساز شعله، شعله ایجاد شده توسط سوختن مواد را حس می کند. شعله ستونی از گاز است که تولید روشنایی و گرما می کند .شعله برخی مواد (مانند هیدروژن ) ممکن است توسط چشم غیرمسلح دیده شود . آشکارساز شعله به حضور انرژی تشعشعی قابل دید با چشم انسان (حدود 4000 تا 7700 آنگستروم ) یا خارج از گستره دید انسانی نیز پاسخ می دهد (پایین تر از 4000 آنگستروم یا بالاتر از 7700 آنگستروم).
کاربرد آشکارساز حرارتی در مرحله چهارم از مراحل چهارگانه تولید آتش بوده و به همین علت است که آشکارسازهای حرارتی دارای حساسیت پایین تری می باشند. این آشکارسازها خود به دو دسته “درجه حرارت ثابت” و “حساس به نرخ افزایش درجه حرارت” تقسیم می شوند البته نوع دیگری هم وجود دارد که ترکیبی از هر دو حالت فوق است . آشکارسازهای نوع درجه حرارت ثابت به دمای اطراف یک نقطه خاص پاسخ می دهد. به عبارتی این آشکارسازها دارای المانی هستند که در یک دمای از پیش تعیین شده به کارمی افتد. هنگام استفاده از این آشکارسازها توجه به این نکته ضروری است که ماکزیمم درجه حرارتی که انتظار وقوع آن در سقف وجود دارد تاثیر مستقیم بر انتخاب درجه حرارت در آشکارسازهای حرارتی دمای ثابت دارد . همچنین می نیمم درجه حرارت که در محل نصب آشکارسازها در سقف احتمال وقوع آن می رود نیز بسیار مهم خواهد بود. زمانیکه درجه حرارت سقف کاهش یابد حرارت بیشتری از آتش مورد نیاز است تا اینکه بتواند هوای اطراف المان حسگر آشکارسازها را به درجه حرارت عملکردشان برساند که این مسئله سبب عملکرد آهسته و پاسخ تاخیری آشکارسازها به وقوع آتش خواهد گردید . آشکارسازهای حرارتی حساس به نرخ افزایش درجه حرارت به افزایش سریع دمای هوای اطراف واکنش نشان می دهد ولی به افزایش عادی دمای هوا ناشی از سیستم های گرم کننده و نور خورشید واکنش نشان نمی دهند. بطور کلی آشکارسازهای حرارتی برای واکنش به آتش سوزیهای سریع و جهت استفاده در مکانهایی که اعلام خطرهای ناخواسته از آشکار سازهای دودی به علت آلودگی هوا پیش می آید بکار می روند . لیکن با توجه به این که این آشکارسازها کمتر از آشکارسازهای دودی حساس هستند لذا در جاهائی که آتش ضعیفی می تواند سبب خسارات زیادی شود نباید بکار برده شوند.در طراحی سیستم های اعلام حریق در پستهای فشارقوی یکی از نکات مهم انتخاب نوع آشکار ساز است که در نواحی مختلف براساس نشانه های بروز آتش و شرایط محیط تعیین می گردد.جدول شماره 2 انتخاب آشکارسازها را برای مکانهای مختلف پیشنهاد می دهد.
فصل سوم
سنسورها:
3-1 سنسور دمای LM35 :
سنسور دمای LM35 سانتیگراد می باشد. LM35 نیازی به کالیبره شدن ندارد زیرا ذاتا کالیبره است. خروجی آن mv10 در ازای هر درجه سانتیگراد است. این سنسور دارای دقت در دمای اتاق ودر تمام بازه کاربردی آن یعنی از 55- تا 150- است. امپدانس خروجی کوچک، خروجی خطی و کالیبراسیون دقیق ذاتی آن ارتباط با آن را برای بازخوانی و کنترل مدارات ساده می کند. از آنجائیکه این سنسور تنها ma60 از منبع جریان می کشد، خیلی کم افزایش دمای داخلی پیدا می کند
( کمتر از 1/0 درجه در دمای اتاق ).
خلاصه ای از خصوصیات LM35 عباتست از :
● کالیبره شده داخلی بر حسب سلسیوس.
● دارای مقیاس خطی .
● دقت تضمین شده 5/0-( در دمای 25 )
● بازه مجاز 55 – تا 155 – درجه سانتیگراد.
● قیمت مناسب پایین.
●کار با ولتاژهای 4 تا 30 ولت.
● جریان درین کمتر از 60.
● تولید گرمای داخلی کمتر از 08/0
● عملکرد غیر خطی تنها در حدود .
● امپدانس خروجی پایین، برای بار .
مشخصات دقیق تر برای انواع سریهای LM35 و همچنین انواع بسته بندیهای آن در انتهای پایان نامه بصورت ضمیمه آورده شده است.
شکل 3-1 اشکال مختلف سنسور دماLM35
3-2سنسورهای گاز
سنسورهای زیر هر کدام برای گازهای مختلف کار برد دارند.

شکل3-2 اشکال ظاهری انواع سنسورهای گاز سری MQ
3-2-1 سنسور گاز MQ 2
توسط این سنسور می توان گازهای از قبیل :بوتان,متان,الکل,دود را تشخیص دهد.
از 6 بایه تشکیل شده است,که دو بایه آن یکی A,B می باشد ودو بایه آن H می باشد.
که بایه های H به یک فیلامان متصل می باشد و بایه Aویکی از بایه های H به 5 ولت
متصل شده است و بایه دیگر H به زمین متصل شده است.
بایه B خروجی سنسور می باشد و برای تنظیم ولتاز خروجی توسط یک مقاومت 3/3 کیلو
اهم به زمین متل شده است.
اجزاء داخلی سنسور و نحوه بایاس کردنMQ2 در شکل 1-3 نشان داده شده است.
شکل3-3 مدار داخلی سنسور mq2 و نحوه ی بایاس آن
Gas sensor & Gas detector
شکل 3-4 سنسورها و دتکتور های موجود در بازار
شکل 3-5 راه اندازی و بایاس سنسور گاز
فصل چهارم
نقش میکروکنترولر AVR در سیستم اعلان و اطفاء حریق
4-1 مختصری راجع به میکروکنترلرهای AVR :
میکروکنترلرهای AVR با ایجاد تحولی در معماری، جهت کاهش کد به مقدار مینیمم توسط شرکت ATMEL ارائه شد که علاوه بر کاهش و بهینه سازی مقدار کدها بطور واقع عملیات را تنها در یک کلاک سیکل، توسط معماری4 RISC انجام می دهند. و از 32 رجیستر همه منظوره استفاده می کنند، که باعث شده 4 تا 12 بار سریعتر از میکروهای مورد استفاده کنونی باشند.
4-2 خصوصیات ATmega 32 :
(از معماری AVR RISC استفاده می کند.
– کارایی بالا و توان مصرفی کم.
– دارای 131 دستورالعمل با کارایی بالا که اکثراً تنها در یک کلاک سیکل اجرا می شوند.
– 8×32 رجیستر کاربردی.
– سرعتی تا MIPS 16 در فرکانس MHZ 16.
(حافظه برنامه و داده غیر فرار
– k 16 بایت حافظه FLASH داخلی قابل برنامه ریزی.
– پایداری حافظه FLASH : قابلیت 000,10 بار نوشتن و پاک کردن.
– 1024 بایت حافظه داخلی SRAM.
– 512 بایت حافظه EEPROM داخلی قابل برنامه ریزی.
پایداری حافظه EEPROM قابلیت 000,100 بار نوشتن و پاک کردن.
– قفل برنامه FLASH برای محافظت از نرم افزار.
(قابلیت ارتباط JTAG (IEEE std . 1149.1 )
– برنامه ریزی برنامه FLASH ، EEPROM ، FUSE BITS ، LOCK BITS از طریق ارتباط .JTAG
( خصوصیات ویژه میکروکنترلر:
Power – on reset و Brown – out قابل برنامه ریزی.
– دارای اسیلاتور RC داخلی کالیبره شده.
– دارای 6 حالت Sleep ( Power–Down ، IDLE ، Power–Save ، Standby ، Extended Standby ، ADC Noise Reduction )
– منابع وقفه داخلی و خارجی
– عملکرد کاملاً ثابت
– توان مصرفی پایین و سرعت بالا توسط تکنولوژی CMOS
ولتاژ عملیاتی:
v4.5 تا v5.5.
فرکانسهای کاری : 0MHZ تا 16MHZ.
خطوط I/O و انواع بسته بندی :
-32 خط ورودی- خروجی قابل برنامه ریزی.
40 پایه DDPI ،44 پایه TQFP ،44 پایه MLF.

دسته بندی : پایان نامه ارشد

پاسخ دهید